Taniec drogą poznania
Scena Otwarta Centrum Sztuki Mościce od czterech lat angażuje się w organizację Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca. Wydarzenie wyjątkowe na skalę ogólnopolską, bo gromadzące w jednym miejscu wybitne i różnorodne zespoły z całego świata. Ich występy przyciągają szeroką publiczność, która wraz z nimi udaje się w fascynującą podróż w odległe - geograficznie i ideologicznie - kulturowe rejony.
W poprzednich edycjach uniwersalny język tańca wywoływał zachwyt widzów, którzy podziwiali choreograficzną perfekcję niemieckich tancerzy z Theater Bielefeld, wyrafinowany styl Norwegów z Jo Strømgren Kompani, afrykańskich tancerzy z Jant-Bi z Senegalu, czy doskonałą formę tańca reprezentowaną przez Maria Kong Dancers Company z Izraela.
Niezwykłą aurę Festiwalu zawsze tworzą jego wybitni goście - indywidualiści, do perfekcji zgrane zespoły, spektakle zaskakujące prostotą a czasem niezwykle skomplikowaną techniką, ekwilibrystycznymi popisami i romantycznymi scenami, pięknymi, bogato zdobionymi kostiumami i niemal nagimi ciałami. Artyści, występujący na Scenie Otwartej, korzystający z całej gamy, tkwiących w nich emocji, poruszali drażliwe, wzniosłe, ale co najważniejsze bliskie, człowiekowi tematy. Tu rodziły się konflikty, bohaterami walczącymi o przetrwanie w świecie miotały namiętności; miłość, tęsknota i radość. Tancerze „nie powiedzieli" nam jednak wszystkiego. Wiele jeszcze pozostało do odkrycia.
Prestiż Międzynarodowego Festiwalu Teatru Tańca dotarł też do najdalszych - i zarazem najbardziej newralgicznych pod względem politycznym - zakątków świata, gdzie sztuka stanowi często jedyny przejaw wolności. Świadczy o tym postawa irańskiego filmowca, którego dzieło znalazło się w ubiegłorocznym konkursie „Dance - My Life and Love". Twórca był tak zdeterminowany, że pojawił się w Centrum Sztuki Mościce podczas finału wydarzenia, przezwyciężając po drodze różne przeciwności losu. Nagrody festiwalowe odbierali poza Polakami także Amerykanie i Niemcy. Transmisje festiwalowe docierały wielu krajów Europy a także na Sri Lankę, do Indii i USA.
Na przestrzeni lat Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca ewoluował kształtując swoją interdyscyplinarną tożsamość. Zawsze otwarty na inne dziedziny kultury - nawiązujące do tańca - takie jak sztuki plastyczne, literatura i film, zachęcał nowościami i nowinkami technicznymi. Stał się platformą wymiany myśli między publicznością a twórcami, ale także miejscem, gdzie przez sztukę doświadcza się tolerancji, uczy otwartości.
Rozwijając swą artystyczną działalność, Centrum Sztuki Mościce konsekwentnie promuje kulturę poprzez prezentację najciekawszych teatrów tańca zarówno z Polski jak i zagranicy. Edukuje poprzez organizację kreatywnych warsztatów. Stwarza też szansę rozwoju młodych - zdolnych artystów, dając im możliwość uczestnictwa w prestiżowych konkursach. I w końcu pełni funkcję integracyjną, proponując zajęcia dla osób niepełnosprawnych, często wykluczonych ze społeczeństwa.
Festiwal stara się sprostać nie tylko oczekiwaniom wyrafinowanej grupy odbiorców kultury, ale też otwiera się na dzieci i młodzież, proponując udział w specjalnie dla nich wyselekcjonowanych spektaklach, warsztatach krytyki i spotkaniach z artystami. Udział w samych scenicznych inscenizacjach często nie wystarcza, by na stałe zaszczepić w widzach nowej generacji fascynację tańcem.
By w pełni czerpać estetyczne doznania z obcowania ze sztuką współczesną, trzeba być do niej odpowiednio przygotowanym. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca stwarza ku temu idealne warunki, wpisując się w pejzaż ważnych - kulturalnych wydarzeń Małopolski.
Warto zatrzymać się dłużej w Centrum Sztuki Mościce. To miejsce konstruktywnych i kreatywnych spotkań, gdzie zderzają się różne światopoglądy, gdzie na płaszczyźnie - zmysłowo i empirycznie doświadczalnej - sztuki buduje się porozumienie, gdzie nikną wszelkie - mentalne i fizyczne - bariery. Oto co znaczy Scena Otwarta.
/Urszula Wolak/